Zastavte trápení se žlučníkem

Onemocnění žlučových cest je velmi častou chorobou u lidí středního i vyššího věku. Prevence proti problémům se žlučníkem však není složitá, věnujte pozornost svému životními stylu a ušetřete si tak trápení.

Žlučník a žluč

Žlučník je malý orgán hruškovitého tvaru, který slouží k uskladnění a úpravě žluči. Ta se produkuje v jaterních buňkách, jejími základními složkami jsou cholesterol, kyseliny, fosfolipidy a bilirubin (barvivo). Nejvýznamnější funkcí žluči je pomáhání s trávením a vstřebáváním tuků. Známým problémem je cholelitiáza neboli žlučníkové kameny. Ty vznikají srážením součástí žluči kolem malého jadérka, které je tvořeno nejčastěji krystalizováním cholesterolu.

Příčiny onemocnění

Žlučník je značně náchylný na špatné stravovací návyky, jestliže vás tedy trápí problémy s tímto malým měchýřkem, je důležité změnit svůj jídelníček. Důležité je zajistit dostatek vlákniny a omezit příjem tuků v potravě. Vaše zdraví samozřejmě značně ovlivňuje také nedostatek pohybu, případná obezita či stres. Stav žlučníku mohou negativně ovlivnit i jiné zdravotní faktory, například jaterní cirhóza nebo vysoká hladina krevních tuků. Také některé druhy léků mohou způsobovat problémy s funkcí žlučníku.

Prevence žlučových kamenů

Správnou životosprávou si můžete ušetřit celou řadu problémů. Pro spokojený a zdravý žlučník je důležité dodržovat pár zásad. Nepřijímejte velké množství potravin s živočišným tukem a bílkovinami, vhodné je omezit také cukr. Naopak zařaďte hodně ovoce a zeleniny (důležitý je obsah vitaminů C a E) a ořechů, které jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny. Důležité je stravovat se pravidelně a neopomínat snídani. Dodržujte také pitný režim, díky kterému žluč nebude tak koncentrovaná.

Problémy se žlučníkem jsou často velmi bolestivou záležitostí, dbejte proto na své zdraví a dodržujte prevenci, abyste předešli žlučníkovým záchvatům.

Napsat komentář